Raksts tapis sadarbībā ar bērnu klīnisko psiholoģi Aiju Krišjāni.
Pavasarī, kad mostas daba, bērniem var piedāvāt lieliskas iespējas izkustēties, mācīties un piedzīvot jaunas emocijas. Piemēram, piedalīties dārza darbos. Dārzkopība nav tikai pieaugušo nodarbe, tas ir arī lielisks veids, kā bērniem attīstīt vērtīgas prasmes, stiprināt emocionālo labsajūtu un radīt ciešāku saikni ar dabu. Sadarbībā ar bērnu klīnisko psiholoģi Aiju Krišjāni esam apkopojuši vērtīgus ieteikumus un ieguvumus, ko sniedz bērnu iesaiste dārza darbos.
Ir svarīgi bērnus iesaistīt jebkurā ikdienas darbā – arī augu stādīšanā un kopšanā. Prasmes, ko šie darbiņi palīdz attīstīt, veido bērna personību un ļauj apgūt praktiskas iemaņas, kas var lieti noderēt pieaugušā vecumā.
Dārza darbi palīdz bērniem veidot saikni ar dabu, attīsta tādas svarīgas īpašības kā spēju rūpēties un pacietību. Un protams, stiprina pašapziņu, jo viss, ko iemācāmies, ļauj mums justies vērtīgākiem.
Augi prasa regulāru uzmanību – laistīšanu, kopšanu un sekošanu to attīstībai. Tas ir ilgs process, kas māca bērniem atbildību un pacietību. Rezultāti nav redzami uzreiz, tie nereti ir jāgaida pat vairākas nedēļas. Taču bērna prieks par pirmo izdīgušo asniņu, uzplaukušo ziedu vai aizmetušos augli būs nenovērtējams.
Darbošanās dārzā stimulē bērnu maņas, īpaši tad, ja pieaugušie darbojoties kopā ar atvasi, šīm sajūtām pievērš uzmanību. Pieskaršanās zemei, augsnei, lapām, smaržu un dažādu tekstūru izjušana palīdz veidot saikni ar apkārtējo vidi. Pētījumi liecina, ka mijiedarbība ar dabu var mazināt stresu un trauksmi, veicina mieru un emocionālo līdzsvaru, un tas attiecas kā uz pieaugušajiem, tā uz bērniem.
Bērni ir zinātkāri, un dārzkopība paver iespēju iemācīties jaunas lietas par bioloģiju, apkārtējo vidi un uzturu. Novērojot, kā no mazas sēkliņas izaug zaļš, veselīgs augs, bērni sāk izprast dabas ciklus un dažādus dabā notiekošos procesus.
Paša audzēti augļi un dārzeņi šķiet pievilcīgāki un arī garšīgāki, radot bērnam lielāku vēlmi nogaršot savā dārzā augušu burkānu vai redīsu.
Piedalīšanās pavasara darbos ir vienkāršs un ļoti noderīgs veids, kā attīstīt bērnu prasmes un arī emocionālo labsajūtu. Šīs aktivitātes veicina bērnā atbildības sajūtu, zinātkāri, pacietību un veselīgus paradumus, kā arī rada prieku un gandarījumu par paša paveikto.
Darbošanās dārzā var šķist vienkārša vai pat pašsaprotama, vienlaikus bērnam tā ir būtiska pieredze. Kopā ar vecākiem vai citiem pieaugušajiem pavadītais laiks, augu kopšana, dabas norišu vērošana ne tikai sniedz praktiskas iemaņas, bet arī emocionāli satuvina. Tāpēc dosim bērniem iespēju piedalīties dārza darbos – tas ir ieguldījums viņu nākotnē!
Publicēts: 14.04.2025