Tava veselība

Tava veselība ir svarīgākais, kas tev pieder. Piens, augļi un dārzeņi ir ļoti vērtīgs avots tās saglabāšanai. Tie satur dažādas vielas, vitamīnus un palīdz gan izvairīties no saslimšanas, jo stiprina tavu organismu, kā arī nodrošina atbalstu saslimšanas gadījumos.

Veselības ministrija aicina: “Lai uzņemtu nepieciešamo enerģiju un uzturvielas, jāēd regulāri, vēlams, noteiktā laikā, 4 – 5 reizes dienā, uzņemot gan ogļhidrātus, gan olbaltumvielas, gan taukus, kā arī vitamīnus un minerālvielas. Tā kā trīs ēdienreizēs nepieciešamos uzturvielu daudzumus ir grūti uzņemt, ir nepieciešamas otrās brokastis un launags. Jāatceras, ka šokolāde, konfektes, konditorejas izstrādājumi un čipsi nevar aizstāt pilnvērtīgu ēdienreizi. Ēdienkartē jāiekļauj ēdieni no dažādām pārtikas produktu grupām:

  • maize, putraimi un makaroni, kartupeļi,
  • dārzeņi, zaļumi, augļi un ogas,
  • piens un piena produkti,
  • dzīvnieku vai putnu gaļa vai zivis, olas, pākšaugi un rieksti.”

“Dārzeņu un augļu lietošana uzturā”

Piena paka

Piens

Ābols

Āboli

Bumbieris

Bumbieri

Kāposti

Kāposti

Burkāns

Burkāni

Kālis

Kāļi

Kolrābis

Kolrābji

Ķirbis

Ķirbji

Lielogu dzērvenes

Lielogu dzērvenes

Piens

Piena sastāvā ir olbaltumvielas, tas satur kalciju, fosforu, magniju u.c. Izdzerot glāzi, cilvēks saņem līdz pat 30% dienā nepieciešamās kalcija, 20% fosfora, 8% magnija un 7% kālija devas. Kalcija trūkums cilvēka organismā rada kaulu blīvuma samazināšanos, paaugstina lūzuma risku, samazina asins recēšanas spējas. Fosforam ir nozīmīga loma vielmaiņā, tas sekmē kaulaudu veidošanos, magnijs ietilpst vairāk nekā 300 enzīmu sastāvā un piedalās olbaltumvielu sintēzē organismā un tauku un ogļhidrātu vielmaiņā. Kālijs piedalās nervu impulsu pārraidīšanā, asinsspiediena kontrolē un nodrošina skeleta muskuļu saraušanos. Vēl piens optimālās attiecībās satur cinku, selēnu un dzelzi. Piens satur arī A, C, B6 B2, B12 un D vitamīnu.

Āboli

Āboli ir bagāti ar vitamīniem un minerālvielām – vairāk nekā 50 dažādu vērtīgu vielu, no kurām svarīgākās ir vitamīni A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, kalcijs, dzelzs, magnijs. Lai saņemtu visas ābolos esošās vērtīgās vielas, nepieciešams apēst vismaz 1 ābolu dienā!

Bumbieri

Bumbieri satur milzīgu daudzumu vērtīgu vielu- šķiedrvielas, saharozi, glikozi, fruktozi, karotīnu, folijskābi, mangānu, dzelzi, jodu, kalciju, magniju, nātriju, fosforu, cinku, fluoru, molibdēnu, pektīnus, organiskās skābes, kā arī А, В1, В2, В3, В5, В6, В9, С, Е, Р, РР vitamīnus un miecvielas. Bagātā sastāva dēļ bumbierus iesaka ēst tad, ja cilvēks ir noguris.

Kāposti

Kāposti satur daudzus vitamīnus, šķiedrvielas un citas minerālvielas. Tie pozitīvi ietekmē cilvēka veselību. Tā sastāvā ir B grupas vitamīni, C , PP un K vitamīns, folijskābe, karotīns, biotīns, kalcijs, dzelzs, kālijs, magnijs un citas vērtīgas vielas.

Burkāni

Burkāns ir ļoti pilnvērtīgs dārzenis, to sastāvā ir daudz šķiedrvielu, arī olbaltumvielas, B, C, E, K vitamīns, beta karotīns, kālijs, kalcijs, magnijs, dzelzs, fosfors, nātrijs, dzelzs, hlors, jods, folijskābe, cukurs, kā arī aminoskābes. Burkāni ir nozīmīgi  sirds un asinsvadu slimību profilaksei. Antioksidanti palīdz samazināt daudzu slimību rašanās cēloņus, kā arī palīdz organismam cīnīties pret vīrusiem.

Kāļi

Kālis ir ļoti augstvērtīgs , tas satur daudz vērtīgu uzturvielu. Tas satur olbaltumvielas, ogļhidrātus un šķiedrvielas, nātriju, kāliju, kalciju, magniju, fosforu, dzelzi, C, B1. B2, PP  vitamīnu un beta karotīnu.

Kolrābji

Kolrābis ir dārzenis, kas šobrīd Latvijā iegūst arvien lielāku popularitāti. Kolrābis ļoti bagātīgi satur C vitamīnu, kā arī ir minerālvielu avots – tas satur dzelzi, fosforu, magniju un kalciju.

Ķirbji

Ķirbis ir šķiedrvielu, vitamīnu, olbaltumvielu un dzelzs avots. Tas satur kāliju, nātriju, kalciju, dzelzi, A, C, D, B12 vitamīnus un citas vērtīgas vielas.

Lielogu dzērvenes

Dzērvenes satur C, B, PP vitamīnu, benzoskābi, kas ir kā dabīgs konservants un neļauj organismā attīstīties nelabvēlīgām šūnām, kā arī fitoncīdu, kāliju, magniju, jodu, pektīnvielas un citas vērtīgas vielas. Dzērvenes palīdz stiprināt imunitāti un būt veselam, jo palīdz ārstēt vairākas slimības un izvairīties no tām! Ogai piemīt pretiekaisuma, pretdrudža, antibakteriāls efekts.

Skip to content