Latvijas bērni arī turpmāk saņems bezmaksas pienu

Zemkopības ministrija (ZM), izvērtējot situāciju pārtikas produktu tirgū un reaģējot uz svaigpiena iepirkuma cenas pieaugumu, sagatavojusi nepieciešamās izmaiņas normatīvajos aktos, kas palielinās atbalsta likmes pienam programmā “Piens un augļi skolai”. Tādējādi arī turpmāk Latvijas pirmskolas izglītības iestāžu bērni un 1.-9.klašu skolēni, līdzīgi kā iepriekš, trīs reizes nedēļā saņems bezmaksas pienu, kas ražots mūsu valstī.

Plānots, ka palielinātās atbalsta likmes šajā programmā 2021./2022. mācību gadā tiks piemērotas piena piegādei jau no 2022. gada 1. janvāra.

Atbilstoši ZM sagatavotajiem priekšlikumiem, atbalsta likmes plānots palielināt:

• pienam, kas ražots atbilstoši “zaļās” vai “bordo karotītes” prasībām un tiek fasēts iepakojumā virs 250 ml, no pašreizējiem 0,70 eiro par litru uz 0,87 eiro litrā,
  • šādam pienam mazajos porciju iepakojumos līdz 250 ml no pašreizējiem 0,95 eiro par litru uz 1,11 eiro litrā,
  • bioloģiskam pienam – par 2 centiem par litru.

Sagaidāms, ka ZM sagatavotās izmaiņas steidzamības kārtībā tiks izskatītas valdības sēdē februāra pirmajā pusē.

ZM īstenotā ES atbalsta programmā “Piens un augļi skolai” bezmaksas pienu pirmskolas izglītības iestāžu bērni un 1.-9. klašu skolēni saņem kopš 2004./2005. mācību gada. Programmā kopumā ik gadu piedalās vidēji 90% pirmskolas izglītības iestāžu bērnu un 1.-9. klašu skolēnu. Šo gadu laikā kopumā ir izdzertas 40,5 tūkst. tonnas piena, viena mācību gada laikā bērniem izdzerot vidēji 2,5 tūkst. tonnas piena. Programmā 2019.-2021. gadā bērni bez maksas saņēma 8024 tonnas Latvijā ražota piena.

Programma ne tikai paredz bezmaksas piena izdali, bet arī Latvijā ražotus bezmaksas augļus un dārzeņus. Pēdējo trīs gadu laikā (2019.-2021. gadā) šajā programmā bērni bez maksas saņēma 3249 tonnas svaigu augļu un dārzeņu. Vairāk par programma skolu apgādei ar augļiem, dārzeņiem un pienu var izlasīt ŠEIT.

Informāciju sagatavoja Zemkopības minisrija

02.02.2022.